O lnie

Len zwyczajny

Tak skromną nazwę nadali botanicy roślinie, której wszechstronne zalety doceniamy od ponad dziesięciu tysięcy lat. Nie ma innej tkaniny z włókien naturalnych, która miałaby tyle dobroczynnych dla człowieka właściwości: miękkość, wysoką absorpcję wilgoci, przewiewność, antyalergiczność, dużą odporność na tarcie i rozciąganie, działanie antybakteryjne a co ważne w naszych czasach - biodegradowalność.

Len w służbie człowieka

Jest to roślina, której wszystkie części wykorzystuje się w przemyśle, a jedynym odpadem są pyły produkcyjne powstające w procesie jej przerobu. Z lnu uzyskujemy: z części środkowej łodygi - włókno długie, do produkcji wysokiej jakości przędz czesankowych, osnowowych i dalej tkanin.
Z części wierzchołkowej i korzeniowej - włókno krótkie, do produkcji przędz zgrzebnych.
Nasiona oleiste, z których wytwarza się olej, pokost itp. Nasiona lnu mają również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycynie ludowej.
Paździerze powstałe w procesie pozyskiwania włókna z połamanej, zdrewniałej części łodyg są surowcem do produkcji płyt paździerzowych o podobnych właściwościach jak płyty wiórowe.
Odpady roszarnicze – krótkie włókna z przyklejonymi paździerzami, których nie udało się oddzielić przy pozyskiwaniu włókna są surowcem do produkcji wysokiej jakości papieru (np. banknotów).
Wytłoki powstałe przy produkcji oleju z nasion podobnie jak torebki nasienne (plewy), przerabiane są na pasze.

mereżki-brzeg płaski [HDTV (1080)].jpg

naturalny, szlachetny, przyjazny
... właściwości lnu możemy opisać wieloma słowami.
Historia bez końca

Pielęgnacja

Tkaninę lnianą w swojej najdelikatniejszej formie lekkiego przejrzystego płótna, w starożytnym Egipcie rezerwowano dla faraonów, a w okresie Renesansu dla ludzi szlachetnie urodzonych. Dzisiaj len jest symbolem tradycji, umiłowania piękna i życia w zgodzie z naturą.

Zdrowie

Nasza skóra reaguje pozytywnie na tkaninę lnianą. W zimie len chroni nas przed chłodem, podczas lata chłodzi i odprowadza nadmiar wilgoci. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyalergicznym świetnie nadaje się na pościel i bieliznę nocną dla dzieci.

Wytrzymałość

Dzięki swej specyficznej strukturze len jest jednym z najbardziej wytrzymałych oraz odpornych na tarcie i rozciąganie włókien. Czas nie wpływa negatywnie na kształt i wygląd tkaniny, a częste pranie powoduje, że staje się ona miękka, coraz bardziej miękka i miła.

Pranie

Nasze tkaniny mogą być prane w pralkach - tkaniny białe o gęstym splocie w temperaturze 60oC , a kolorowe w 40oC. Białe tkaniny można wybielać. Prosimy jednak pamiętać, że chlor osłabia ich strukturę. Tkaniny o delikatnym, ażurowym splocie typu „siatka” zalecamy prać ręcznie, ewentualnie w pralce przy użyciu programu dla tkanin delikatnych.

Kurczliwość

Większość tkanin ma kurczliwość od 2 do 4%. W przypadku tkanin dekoracyjnych i obiciowych kurczliwości wahają się od 5 do 10%.

Wirowanie i suszenie

Nie zalecamy suszenia w suszarkach mechanicznych wyrobów lnianych standardowo wykończonych, ponieważ obniża to „żywotność” tkaniny i może spowodować trwałe i widoczne załamania trudne do rozprasowania nawet w maglu. Jeżeli jest to konieczne polecamy wirowanie ustawiając max. prędkość 400-600* obr./min przy włączonym programie „bez zagnieceń”.     (*Zależy od typu pralki)

Prasowanie

Len bez prasowania? Ależ tak ! Lecz jeżeli jesteście Państwo tradycjonalistami, a obrus lub pościel powinny być „gładkie jak stół”, zalecamy prasowanie lekko wilgotnego lnu żelazkiem ustawionym na temperaturze 200oC.

© Tex-Len Plus, All Rights Reserved
Zabrania się kopiowania, rozpowszechniania, reprodukowania i modyfikowania zdjęć zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody jej właściciela.

NOWE WZORY AKWARELI

NOWE WZORY AKWARELI

NOWE WZORY AKWARELI